205_20230817_182849.png

Rozhovor s novým trenérem mužů Markem Střídou

Přečtěte si první rozhovor s novým trenérem mužů, ve kterém popisuje své trenérské začátky, cestu do Slávie a dlouhodobé plány s týmem.

Můžeš přiblížit, jak se tvoje angažmá ve Slavii urodilo? 

Během minulého sezóny jsem měl od trénování vynucenou pauzu, a to částečně z rodinných důvodů. Situace se však změnila a já si už nějakou dobu začal pohrávat s myšlenkou, že bych se k trénování v mužské kategorie zase rád vrátil. Začátkem roku jsem se tak začal lehce poohlížet po možnostech, kde bych mohl být platným členem a pomoci rozvinout potenciál týmu s dlouhodobější koncepcí.

Finální myšlenka na Slavii se začala rozvíjet při play up divize, kde jsem kluky pískal ve 2. zápase 1. kola proti Písku, a kde následně slibně rozjetou sérii bohužel ztratili. Nechal jsem tomu určitý čas a pak se ozval Ondrovi (Ondřej Otáhal, předchozí hrající trenér, pozn. redakce), zda by neměl zájem do příští sezony o spolupráci. Po nějaké době se Ondra ozval a po pár schůzkách s ním, Davem (David Laho, šéftrenér mládeže, pozn. redakce) a nakonec ještě i s duší týmu Hankou (Hanka Jíšová, sekretář a manažer klubu, pozn. redakce), jsme se dohodli, že tým mužů přeberu kompletně. A tak jsem tady. :-)

Ve florbale už působíš dlouhou dobu, popišeš nám, čím vším si prošel?

Máš pravdu, že ve florbalu už působím opravdu dlouho a to od svých 12 let. Za tu dobu jsem si prošel vlastně všemi funkcemi s ním spojeným – od hráče, rozhodčího, delegáta, a trenéra, až po funkcionáře klubu, či několik let jako předseda ligové komise pro PH a SČ. Každá z činností mě určitým způsobem florbalově obohatila a pomáhá mi rozvíjet mé trenérské dovednosti a znalosti. 

Mé hráčské zkušenosti jsou přeci jen z doby, kdy byl florbal trochu jiný sport, než předvádějí hráči na nejvyšší úrovni dnes. Takže mé zkušenosti z mezinárodní juniorské úrovně, či z nejvyšších soutěží bych úplně nepřeceňoval. I když na ty zápasy samozřejmě rád vzpomínám, stejně jako na další angažmá, po zranění, na úrovni první ligy, či současné divize. 

A poslední dekádu mě herně dostatečně naplňuje “pinkání”, jako hrajícího trenéra s bandou kamaradů v regionální lize. ;-)

Jaká jsou tvoje zmíněné trenérské zkušenosti?

První krůčky mé trenérské praxe se datují také již k poměrně vzdálené historii a to u elévů a mladších žáků v Black Angels, kteří z velké části dnes hrají Superligu. Již tam jsem započal také své zkušenosti hrajícího trenéra mužů. Dále jsem při vysoké škole sbíral zkušenosti v týmu SKV (Sokol Královské Vinohrady, pozn. redakce) s kategorií starších žáků, dorostenců, juniorů, a zároveň také žen a juniorek. V té době jsem vedl i několik let výběry Prahy v kategorii mladších a starších žáků. A jeden rok také jako asistent u dorostenců. 

Po ukončení VŠ a založení vlastní firmy jsem se z florbalu (až na to “pinkání”) na nějakou dobu stáhl. A po přestěhování na Říčansko jsem se poté trenérsky vrátil k žákům v tamním klubu. K tomu jsem si na chvíli odskočil ještě k mužům v nejvyšší regionální lize u jiného týmu, až jsem následně dostal na starosti i říčanské muže. Přestože se nám výsledkově celkem dařilo, tak pro mě nakonec tahle štace nebyla moc šťastná. Ať už z pohledu dvou sezón ovlivněných Covidem, tak nakonec i mým předčasným koncem u týmu. Jsem alespoň rád, že se během té doby povedlo u týmu postavit základní stavební kameny k vytvoření týmu, se kterým současný realizační tým postoupil do Divize.

Hráči nabírají v letní přípravě dobrý základ do sezóny

Teď už se naplno věnuješ Slavii, jak hodnotíš dosavadní průběh letní přípravy?

Zatím máme za sebou velkou část venkovní přípravy a pomalu se přesouváme do haly. Minulý týden jsme měli první trénink s hokejkou, a na klukách bylo znát, že jim to chybělo. :-)

Hráči, kteří dosavadní přípravu odjezdili, mají určitě dobrý základ do sezóny a v určitých aspektech na sobě mohou cítit posun. V přípravě jsme se primárně zaměřili na celkovou kondici, ale také na výbušnost a rychlost. Každopádně v kondiční části máme jako tým docela velké rezervy, a to obzvláště v docházce, což je pro mě jeden z aspektů, který bych rád do sezóny a dalších letních příprav určitě zlepšil. Věřím, že už halová část přípravy bude v tomto směru o dost lepší.

Na čem je potřeba zapracovat a jaký herní styl bys rád s týmem praktikoval?

Jak jsem nastínil v předchozí odpovědi, tak prozatím za sebou nemáme moc herních akcí. Kromě dvou přátelských utkání a jednoho halového tréninku jsem zatím neměl možnost tým, který se oproti minulé sezóně přeci jen značně obměňuje, více poznat. A tak jsem stále ještě ve fázi dělání poznámek. Samozřejmě jsem k týmu s nějakou přestavou přicházel a ta se celkem naplňuje. Takže vím, že kluci mají dobře zmáknutý jeden herní systém, který bych rád dotáhl k dokonalosti, a zároveň začal pracovat na dalších možnostech obrany i útoku, abychom na konci sezony měli víc herních variací. Což určitě více poznám v halové části přípravy, kde nás již čeká více tréninku na hokejce, než na oválu, a také příprava v podobě turnaje Czech Open a následně Poháru Českého florbalu.

Obecně ale mohu říct, že bych rád vycházel ze zajištěné obrany, s efektivním přechodem do útoku. Celkově mi však jde hlavně o dlouhodobější vizi a tedy vybudovat konkurenceschopný tým, který dokáže postoupit do národní ligy a hrát v ní důstojnou roli.  

Derby s rezervou Sparty bude divácky atraktivní

Jak vidíš soupeře, které nám přiřkl los divize pro nadcházející sezónu?

Soupeři pro sezónu mohou být trochu zavádějící, jelikož los je velmi podobný tomu, co měli kluci loni. Samozřejmě pár týmu je jiných, ale ne neznámých, já osobně se těším na Turnov a Jičín, kde zápasy asi rovnou spojím s rodinným výletem. A divácky by mohl být atraktivní souboj s rezervou Sparty. 

Podobnost losu, však hned neznamená, že to automaticky dopadne stejně. Loni se klukům povedlo spousty vyrovnaných zápasů překlopit na svou stranu, ale je potřeba mít na paměti, že každá sezóna je jiná a každý zápas začíná nula, nula. Je tedy potřeba přistupovat k tréninkům a zápasům s poctivostí a k soupeřům sice s pokorou, ale zároveň i zdravou sebedůvěrou. Osobně věřím, že docházka na tréninky se bude zlepšovat a náš cíl pro sezonu by tak neměl být o nic menší, než postup do play up. Můj osobní si zatím nechám pro sebe. :-)

Jak jsi zmínil, Slavii čeká ve florbale první derby se Spartou, vnímáš důležitost tohoto utkání?

Chápu, že divácky se jedná o atraktivní souboj, i když ve florbalovém prostředí nemá ještě takovou tradici jako v jiných sportech. Tak se určitě může jednat o utkání, které by mohlo přilákat diváckou kulisu právě i z jiných sportů, a mohlo tak přijít více diváků, než obvykle. Což bude práce hlavně pro PR obou klubů, kde by se dle mého názoru vyplatila i určitá spolupráce.

Osobně si ale myslím, že florbalovou rivalitu těchto dvou klubů je potřeba teprve budovat, což bude ještě chvíli trvat. Skladba A týmu mužů je v tomto ohledu trochu specifická a neskládá se ryze z hráčů, kteří by tuto “pražskou” rivalitu zásadně prožívali. Pro mě osobně to bude stejně důležitý zápas jako každý jiný. ;-)

Autor: redakce