198_20230421_095947.png

Ondřej Otáhal končí v roli hlavního trenéra mužů

“A” tým mužů hledá nového trenéra. Po 5 úspěšných letech se hrající trenér elitního týmu mužů rozhodl z časových a rodinných důvodů skončit v pozici hlavního trenéra a přesouvá se k mládeži. Velká časová náročnost spojená s působením týmu v celostátní soutěži a vysoké ambice klubu už trenérovi a současně hráči “áčka” nedovolí věnovat týmu tolik prostoru, který tato role vyžaduje. Zeptali jsme se ho v rozhovoru na jeho budoucí plány a požádali o zhodnocení jeho uplynulé cesty v roli trenéra hlavního týmu mužů.

Za dobu, co jsi byl u týmu, se podařilo s týmem dostat až do celostátní divize a v právě skončeném ročníku jste dokonce klepali na dveře Národní ligy. Jak ty osobně hodnotíš těch 5 let u týmu?

Bylo to skvělých 5 let. Po vítězství v PHSČ lize mužů v sezóně 18/19 nám bylo umožněno přihlásit celostátní Divizi a to otevřelo zcela novou kapitolu florbalové Slavie. Mým úkolem bylo tehdejší tým přebudovat a vytvořit prostředí, které by vedlo k udržení celostátní soutěže a samozřejmě umožnilo další výkonnostní růst. Výsledky v následujících sezonách ukazují, že mise to byla úspěšná. Vrcholem byly poslední dva ročníky, kdy jsme po 3. a 1. místě ve svých skupinách bojovali v play-up o postup do Národní ligy. Mrzet nás může především závěr letošní sezóny, ve kterém považuji vyřazení v pátém rozhodujícím zápase za více než smolné.

Podařilo se skloubit mladé hráče se zkušenými. Jak vnímáš současnou podobu kádru mužů a jaká je jeho budoucnost? 

Náš kádr je pestrý, ale dovolím si tvrdit že zároveň vyvážený. Dravé mládí je doplněno o velmi zkušené hráče v ideálním sportovním věku. Zajímavým prvkem je neustálý proces doplňování týmu. Změny v kádru probíhaly vždy pravidelně i v průběhu sezóny, jelikož jsem se nikdy nebránil doplnění týmu o charakterově a herně významné osobnosti. To samozřejmě mělo vliv na sehranost a v herním systému jsme nemohli být tak pestří, ale v dlouhodobém kontextu to pomohlo vytvořit aktuální kádr, který bude patřit k adeptům na postup i v následující sezóně. Pomoci by tomu měla i líheň talentovaných odchovanců, kteří by měli v následujících sezonách zvýšit konkurenci a pevně věřím že i herní kvalitu.

V oddíle vyrůstá spousta talentovaných kluků


Tým dorostenců má za sebou velmi úspěšnou sezónu. Hodně z hráčů se přesune k juniorce. Je rozvoj těchto mladých hráčů a následný přesun do mužské kategorie klíčový pro další posun týmu do vyšších soutěží?

Jak jsem již naznačil v předchozí otázce, okysličení týmu z vlastních řad je důležitým aspektem pro další rozvoj týmu. Mám radost, že pod vedením Davida Laha vyrůstá v oddíle spousta talentovaných kluků, kteří mají potenciál v nejbližší době nakouknout i do A týmu. Samozřejmě tento skok k dospělým je velmi obtížný, a proto se v oddíle bavíme o mém větším zapojení do fungování rezervních týmů tak, aby kluci do dospělých soutěží měli pozvolnější cestu. Další, možná ještě důležitější krok, je větší propojení tréninkových jednotek juniorů a mužů. Na tom všem se aktuálně pracuje. Pevně věřím, že tomuto procesu bude nakloněn i nový trenér, který mě ve funkci nahradí.

Ze Slavie neodcházíš, jaká bude tvoje nová pozice v klubu?

Především spolu s mým trenérským týmem přebírám kategorii elévů a moc se na tuto novou výzvu těším. O pomoci se zapracováním mladých hráčů jsem informoval již výše. Co se týká mé hráčské kariéry, tam to záleží na více okolnostech. Především musím být zdráv a najít v sobě chuť do florbalové dřiny, bez které se to v mém věku neobejde. Dále pak taky na novém trenérovi zda bude vůbec zájem o využití mých služeb jako hráče. Takže tohle je zatím zcela otevřené a nechám se překvapit co přinesou následující měsíce.

Statistické okénko

------------------------------------------------------------

Počet utkání: 132 (výhry 75; remízy 17; prohry 40)
2018/2019 vítěz PhSč ligy – postup do divize
2019/2020 divize 6. místo
2021/2022 divize 3. místo
2022/2023 divize 1. místo

------------------------------------------------------------

Budeš teď mít více času na rodinu?

Svým způsobem ano! Odpadnou večerní tréninky z pozice trenéra a po těch odpoledních se budu moci rovnou věnovat mým dvěma dětem a partnerce. Víkendové turnaje, které budu absolvovat s elévy, to je prostor, kde také mohu zakomponovat společný čas s rodinou. Takže více volného času mě rozhodně nečeká, ale více času s mými nejbližšími ano, a za to jsem velmi rád.

Co bys chtěl říct na konec?

Závěrem bych chtěl velmi poděkovat lidem v klubu, kteří mě umožnili kvalitně vykonávat mou práci a mají tak výrazný podíl na výkonnostním vzestupu A týmu. Především šéftrenérovi Davidu Lahovi a manažerce Hance Jíšové. Děkuji také všem mým spoluhráčům, kteří mě byli nápomocni v nelehké a často nevděčné pozici hrajícího trenéra. Díky vzájemnému respektu a ochotě společně pracovat jsme dosáhli skvělých výsledku a vybudovaly tým, s kterým se již musí na florbalové mapě počítat.

Děkuji za rozhovor a přeji Všem trochu odpočinku po nabité sezóně!

Autor: redakce